whatsap
Boy Uzatma

Boy Uzatma

Boy Uzatma Nedir?

Boy uzatma ameliyatı, kaza ya da doğumsal hastalıklar sonrasında kısa kalmış kemik dokusunu uzatma amaçlı kullanıldığı gibi günümüzde estetik amaçlı da yapılan cerrahi bir işlemdir. Çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı boy kısalığı durumu söz konusu olduğunda da boy uzatma ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy kısalığına neden olan bazı durumlar;

  • Genetik sebeplerden kaynaklanan cücelik
  • Beslenme bozuklukları
  • Hormonal bozukluklar
  • Çocukluk döneminde geçirilen bazı hastalıklar
     

Bacakta oran belli bir cm’den az olan durumlarda cerrahi olmayan yöntemler ile boy kısalığı tedavisi uygulanabilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon motorlu çivi veya kombine dediğimiz tekniklerle uygulanmaktadır. Alanında uzman doktorlar tarafından genel anestezi ile yapılmalıdır.

Motorlu çivi ( Internal fiksasyon) dediğimiz yöntem de uzatma işlemi içerden sağlanmaktadır. Osteotomi dediğimiz bölgede kemik kesileri yapıldıktan sonra kemik içerisine manyetik çiviler yerleştirilir. Bu çiviler uzaktan kumandalı özel yönlendiriciler ile uzatılır. Böylelikle kemikte uzama sağlanmış olur. Diğer yöntemlere göre daha pahalı bir tekniktir.

Kombine yöntemde ise kemik kesileri yapıldıktan sonra hem içeriye implant yerleştirilerek kemiğin istenen eksende uzaması sağlanır hem de kemik dışına yerleştirilen eksternal fiksatör dediğimiz cihazlarla da kemik uzaması sağlanır. Bu yöntem daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Boy Uzatma Ameliyatından Sonra Bacağımın Üzerine Basabilir Miyim?
 

Ameliyattan sonra koltuk değnekleri ile hastanın parsiyel dediğimiz tam olmayan yük verme ile yürümesine izin verilir.

Boy Uzatma Ameliyatı ile Kaç Cm Uzama Sağlanabilir?
 

Boy uzatma ameliyatında kemik kesileri yapılıp ameliyat tamamlandıktan sonra ortalama 1 hafta latent faz dediğimiz bekleme sürecine geçirilir, sonrasında uzatmaya başlanır. Uzatma günde 4 sefer 0,025 mm olarak yani günde toplam 1 mm olarak yapılır. 1 ayda yaklaşık 3 cm uzatma sağlanabilir. İstenen uzunluk sağlandıktan sonra uzatma işlemi bırakılır ve kemik kaynamasının tamamlanması beklenir. Ortalama uzatma miktarı kemiğe ve hastaya göre değişmekle birlikte 7-8 cm civarında olmaktadır.

Estetik Amaçlı Boy Uzatma Yapılabilir Mi?
 

Kişide sağlık açısından bir sorun veya fonksiyon kaybı olmaması halinde boyunu uzatmayı talep edenler nadir de olsa olabilmektedir. Kişi psikolojik olarak boyunu takıntı haline getirdiğinde ameliyat ile boyunu uzatmak isteyebilir. Estetik görünüm açısından cerrahi müdahale ile boy uzatma günümüzde mümkündür. Hekim hastayı gerekli muayeneden geçirdikten sonra uygun görürse bu işlemi gerçekleştirebilir.

Hayatımızın en önemli gerçeği sağlıktır. Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Sık Sorulan Sorular