Daha fazlası için bize ulaşın!   Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Durum: Aktif Sinir Yaralanması

Sinir Yaralanması

Sinir yaralanmaları, sinirin omuzdan parmak ucuna kadar herhangi bir yerde bütünlüğün bozulmasıdır. Hasar sonrası kaslara beyinden gelen bilgiler iletilmez.

Konu Başlıkları | İçindekiler

Ellerimiz iş ve günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve kimseye muhtaç olmadan hayatı idame ettirmek ve ekonomik açıdan özgür olabilmemiz açısından vazgeçilmez organların başında gelmektedir. El fonksiyonlarında kayba neden olan başta travmatik yaralanmalar geçici veya kalıcı olarak başta iş gücü kaybı, psikolojik sorunlar ve diğer problemleri beraberinde getirir.

El yaralanmaları ev kazaları, endüstriyel yüksek enerjili kazalar ve trafik kazaları olmak üzere birçok sebep ile meydana geliyor. Bu tür yaralanmalar özellikle tendon (kas kirişleri) arter (damar) ve sinir yaralanmalarını içermektedir. Bu tür yaralanmalar bu dokuların kaybı ile beraber olduğu zaman daha komplike hale gelmekle birlikte genel olarak her yaralanma birbirinden büyük farklılıklar içeren geniş bir yelpazedir. Bu tür yaralanmalar sonrası yapılacak cerrahideki amaç elin fonksiyonunu mümkün olduğunca eski haline getirmeye çalışmaktır.

Tendon olarak isimlendirilen anatomik yapılar kasların kasılma ve gevşemesi sonucu oluşan kinetik enerjiyi kemik ve eklemlere hareket olarak aktaran sedefi beyaz renkli band şeklinde yapılardır. Arterler (atar damarlar kanı getiren damarlar) ve venler (kanı toplayıp götüren damarlar) bir organın beslenmesi fonksiyonuna sahip olup, sinirler ise his (ağrı, sıcaklık, soğukluk, basınç duygusu) ve kasların hareketlerinin sinir sistemine iletilmesinde ve bunlara reaksiyon vermemizde görevlidir.

El yaralanmalarında acile gelen hastada yapılan ilk muayenede en önemli nokta yaralanan el veya parmağın beslenme probleminin (kanlanmasının değerlendirilmesi) olup olmadığının değerlendirmektir. Sonrasında el veya parmağın hareket yetenekleri ve his kusuru (tendon ve sinir yaralanması) değerlendirilir. Beslenme problemi olan organın acil olarak ameliyata alınarak beslenme fonksiyonunu düzeltmek için damar onarımı yapılmalıdır. Beslenme problemi olmayan yaralanmalarda tendon veya sinir yaralanması mevcut ise hemen veya birkaç gün içersinde uygun şartlar sağlandıktan sonra yaralanan anatomik yapılar uygun cerrahi materyaller ile onarılmalıdır.

El yaralanmaları sonrası yapılacak ameliyat sadece o bölgenin uyuşturulması, kolun tamamen uyuşturulması veya genel anestezi altında yapılabilir. Yaralanmanın boyutuna ve şekline göre tercih edilen anestezi ile beraber cerrahi yapılacak bölge turnike diye isimlendirilen yöntem ile o bölgedeki kan boşaltılarak yaralanan organdaki karmaşık anatominin daha net görülebilir hale getirilebilir.

El yaralanmaları sonrasında zarar gören anatomik yapıların özelliğine göre iyileşme ve normale dönme süreci büyük farklılıklar gösterebilir. Örneğin 10 cm bir cilt kesi olan yaralanmada el fonksiyonlarında hiçbir kayıp olmazken, 1 cmlik bir kesi ile beraber olan yaralanma sonrası hareket ve his kusurları izlenebilir. Yaralanmanın ciddiyeti bu konuda uzman hekimlerce değerlendirilerek ve müdahale edilerek hastanın hekim ile tam bir uyum halinde hareket etmesi ile ancak en aza indirilebilir.

Bize Ulaşın!

Diğer hizmetler

 • Parmak Kopmaları
  Parmak Kopmaları 5
  AC Services
 • Damar Yaralanmasi
  Damar Yaralanması 5
  AC Services
 • Ön Kol Kesikleri
  Ön Kol Kesikleri 5
  AC Services
 • Tendon Yaralanmaları
  Tendon Kopmaları 5
  AC Services
 • Sinir Yaralanması
  Sinir Yaralanması 5
  AC Services
 • Parmak Ucu Yaralanması
  Parmak Ucu Yaralanması 5
  AC Services

Güncel İçerikler

 • Ortopedi Nedir
  Ortopedi Nedir?
  2023-06-24 01:54:33
 • Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  2023-03-08 11:49:04
 • Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:48:10
 • Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:47:18
 • Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:46:27
 • Hip Replacement Surgery Curiosities
  Kalça Protezi Ameliyatı Merak Edilenler
  2023-03-08 11:45:27

Yardıma ihtiyacınızmı var?

Butona basıp bizimle iletişime geçebilirsiniz

İletişime Geç!
Bize Ulaşın! Bize Ulaşın!
close

Bize Ulaşın!

Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Hayatımızın en önemli gerçeği sağlıktır.

Bu Tasarım © 2021 SEO Mucidi tarafından yapılmıştır.