Daha fazlası için bize ulaşın!   Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Durum: Aktif Parmak Ucu Yaralanması

Parmak Ucu Yaralanması

Parmak ucu yaralanmaları, çarpma, vurma, ezilme, kopma gibi durumlar sonucu oluşur. Elde en sık görülen yaralanmadır ve yaralanmanın türüne göre tedavi edilir.

Konu Başlıkları | İçindekiler

En sık kullandığımız organlardan biri ellerimizdir. Parmak ucu da elin genellikle tüm fonksiyonlarını sağlamak için kullanılan ve dış etkenlerle en çok temas halinde bulunan kısmı oluşturur. Parmak ucunda yer alan birçok sinir ucu duyusal uyarıları toplar. Parmaklarda meydana gelebilecek travmalara karşı korunmasını sağlamak için oluşmuş tabaka ise tırnaklardır. En çok kullandığımız organımız olan ellerimiz birçok travma ile karşılaşır. Örneğin parmaklarda çarpma, vurma, ezilme, kesik, kopma veya sıyrık gibi yaralanmalara maruz kalması sık karşılaşılan durumlardır.

Parmak ucu yaralanmaları tedavi sonrası da sık sorunlar yaratabilir. Bunun en önemli sebebi sıkça kullanıyor olmamızdır. Her yaş grubunda görülen parmak ucu yaralanmaları, çocuklarda fonksiyonel veya estetik problemlere neden olabilir.

Parmak Ucu Yaralanmalarında Teşhis ve Tedavi

Parmak ucunda gerçekleşen travmalar/yaralanmaların hangi tipte olduğu uzman hekim tarafından belirlenmesi gerekir. Bu durum tedavi sürecini şekillendirecektir. Doktor dolaşım ve duyusal muayene yapar. Bununla birlikte parmak ucu hareketlerinin nasıl olduğu değerlendirilir.

Örneğin parmağın son boğumuyla bitişik olan parmağı büküp, kaldıran kirişler bağlanma yerlerinden travma esnasında ayrılmış olabilir. Bu gibi durumlarda radyolojik incelemelerin yapılması gerekir. Böylece,beklenmedik yerlerde küçük veya büyük kemik kırıkları meydana gelmişse tespiti yapılır. Örneğin parmak ucu yaralanmalarında en sık görülenlerden birini kemik ucu kırıkları oluşturur.

Kapalı kemik ucu kırıklarının tedavisinde sadece alttan konan atelleme ile yapılır. Ancak kırıkla birlikte tırnak yatağında ciddi hasar varsa kemik sabitlenir. Çok küçük kırıklar mevcutsa bunlar çıkartılır ve hastanın daha sonra daha çok ağrı yaşamaması sağlanır.

Tırnak yatağı yaralanması durumunda ince emici dikişler kullanılarak tedavi edilir. Bu durum tırnağın daha sonra daha düzgün çıkması noktasında önemlidir.

Parmak Ucu Yaralanmalarında Önemli Hususlar

Parmak ucu kopmalarında, kopan parçanın en uygun koşullarda (steril, temiz bir beze sarılmış olmalı ve torbaya konulmalıdır. İçi buz ve su ile doldurulan poşetin içine torba koyulmalıdır) hastaneye getirilmelidir. Direk buzla temas etmemelidir.En acil şekilde hastaneye ulaştırılması, uzuv kaybının önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Çeşitli tedavi yöntemlerinin ardından hastaların iyileşme süreci hemen olmamaktadır. Parmak ucu duyusu aylar sonra tekrar yenileyebilir. Bu nedenle kesinlikle hastanın parmağı ile ilgili yaralanmalara dikkat etmesi oldukça mühimdir.

Bize Ulaşın!

Diğer hizmetler

 • Parmak Kopmaları
  Parmak Kopmaları 5
  AC Services
 • Damar Yaralanmasi
  Damar Yaralanması 5
  AC Services
 • Ön Kol Kesikleri
  Ön Kol Kesikleri 5
  AC Services
 • Tendon Yaralanmaları
  Tendon Kopmaları 5
  AC Services
 • Sinir Yaralanması
  Sinir Yaralanması 5
  AC Services
 • Parmak Ucu Yaralanması
  Parmak Ucu Yaralanması 5
  AC Services

Güncel İçerikler

 • Ortopedi Nedir
  Ortopedi Nedir?
  2023-06-24 01:54:33
 • Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  2023-03-08 11:49:04
 • Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:48:10
 • Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:47:18
 • Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:46:27
 • Hip Replacement Surgery Curiosities
  Kalça Protezi Ameliyatı Merak Edilenler
  2023-03-08 11:45:27

Yardıma ihtiyacınızmı var?

Butona basıp bizimle iletişime geçebilirsiniz

İletişime Geç!
Bize Ulaşın! Bize Ulaşın!
close

Bize Ulaşın!

Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Hayatımızın en önemli gerçeği sağlıktır.

Bu Tasarım © 2021 SEO Mucidi tarafından yapılmıştır.