Daha fazlası için bize ulaşın!   Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Durum: Aktif Parmak Kopmaları

Parmak Kopmaları

Parmak kopmaları, tamamının veya bir parçanın kopup vücuttan ayrılmasıdır. Kopan parçanın sağlıklı bir şekilde götürülüp dikim işleminin yapılması gereklidir.

Konu Başlıkları | İçindekiler

Kopmalar tam kopma ve kısmi kopma olarak iki ana gruba ayrılır. Tam kopmalarda uzuv (parmak, el veya kol) tamamen vücuttan ayrılmıştır ve tüm damarlar da koptuğu için kopan parçanın acilen yerine dikilmesi gerekir. Kısmi kopmalarda ise uzvun vücut ile bağlantısı devam etmektedir ve sadece bir kısmı kesilmiştir. Damarlar sağlam kalmışsa hasar gören kısmın canlılığı devam ettiğinden tam kopmalara oranla hastanın sağlık kuruluşuna ulaştırılma süresi daha az önem taşır. Damarların tamamen kesildiği kısmi kopmalarda ise süre tam kopmalarda olduğu gibi önemlidir. Ancak her iki durumda da hastanın ve parçanın bir an önce bir sağlık kuruluşuna ulaştırılması cerrahi tedavinin başarısını arttıran en önemli etkendir. Kopan uzvun yerine dikilme işlemine Replantasyon denir. Uzvun yerine dikilmesi elbette ki her zaman mümkün değildir. Hastanın genel sağlık durumu, kopan uzvun durumu, hastanın sağlık kuruluşuna ulaşma süresi, mevcut teknik imkanlar replantasyon işleminin yapılıp yapılmamasında etkili olan faktörlerdir.

Kopan uzuvdaki hasar ezilme veya parçalanma nedeni ile fazla ise replantasyon yapılmayabilir. Bıçak, satır gibi kesici aletler ile olan düzgün kopmalardaki başarı şansı, pres ile ezilme veya bir yere takılma sonrası çekerek kopmalara göre daha yüksektir.

Hastanın sigara kullanıyor olması, şeker, kalp, tansiyon gibi ek başka hastalıklarının olması da tedavinin başarısını olumsuz etkiler. Ayrıca ileri yaştaki hastalarda da genç ve orta yaş hastalara göre başarı daha az olabilir.

İdeal şartlarda kopan kısmın 2 saat içinde yerine dikilmesi gerekir. Ancak bu süre kopma seviyesi parmak ucuna doğru yaklaştıkça, kopan parçanın da uygun şartlarda saklandığı kabul edilirse 6-12 saate kadar çıkabilir. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi hastanın mümkün olan en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırılması esastır. Kopma seviyesi uca doğru yaklaştıkça dikilecek damarların küçülmesi nedeni ile teknik ekipmanın kalitesi ve mikrocerrahın becerisi daha ön plana çıkmaktadır. Ancak uç seviyedeki kopmalarda kopan kısmın yaşatılması durumunda fonksiyonel sonuçlar daha iyi olmaktadır.

Replantasyon ve sonrası hem hasta hem de cerrah için oldukça sabır gerektiren bir süreçtir. Zira bir replantasyon ameliyatı kopmanın seviyesine göre 2 saat ile 14 saat arasında sürerken, kopan kısmın birden fazla olması (4-5 parmak veya iki kolun birden kopması gibi) durumunda bu süre daha da artabilmektedir. İyileşme süresi ise yine kopmanın seviyesine göre en az 2 ay ile 2 seneye kadar değişebilir. Ayrıca kopan kısmın yaşaması sağlandıktan sonra fonksiyon sağlamaya yönelik başka ameliyatlarda gerekebilir.

Bize Ulaşın!

Diğer hizmetler

 • Parmak Kopmaları
  Parmak Kopmaları 5
  AC Services
 • Damar Yaralanmasi
  Damar Yaralanması 5
  AC Services
 • Ön Kol Kesikleri
  Ön Kol Kesikleri 5
  AC Services
 • Tendon Yaralanmaları
  Tendon Kopmaları 5
  AC Services
 • Sinir Yaralanması
  Sinir Yaralanması 5
  AC Services
 • Parmak Ucu Yaralanması
  Parmak Ucu Yaralanması 5
  AC Services

Güncel İçerikler

 • Ortopedi Nedir
  Ortopedi Nedir?
  2023-06-24 01:54:33
 • Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları
  2023-03-08 11:49:04
 • Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  Halluks Valgus Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:48:10
 • Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Omuz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:47:18
 • Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  Diz Protezi Hakkında Merak Edilenler
  2023-03-08 11:46:27
 • Hip Replacement Surgery Curiosities
  Kalça Protezi Ameliyatı Merak Edilenler
  2023-03-08 11:45:27

Yardıma ihtiyacınızmı var?

Butona basıp bizimle iletişime geçebilirsiniz

İletişime Geç!
Bize Ulaşın! Bize Ulaşın!
close

Bize Ulaşın!

Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen

Hayatımızın en önemli gerçeği sağlıktır.

Bu Tasarım © 2021 SEO Mucidi tarafından yapılmıştır.